-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OČKOVÁNÍ - MENINGOKOKOVÉ INFEKCE

Od 1.5.2020 je z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazené očkovaní proti meningokokovým infekcím u dětí do 2 let věku.

Očkování je nepovinné. Aby bylo hrazené zdravotní pojišťovnou, je nutné splnit následující podmínky.

  • Očkování proti infekcím způsobeným meningokokem skupiny B (vakcína Bexsero) musí být zahájeno do dovršení šestého měsíce věku. Očkuje se ve schématu 2+1. Očkování lze zahájit od 2 měsíců věku.
  • Očkováni proti infekcím způsobeným meningokokem skupiny A, C, W, Y (vakcína Nimenrix) se provádí jednou dávkou v druhém roce života (nejpozději v den 2.narozenin).

Rodiče, kteří již zahájili očkování svých dětí na vlastní náklady, mají nárok na úhradu zbývajících dávek vakcíny Bexsero pouze v případě pokud byla  1. dávka aplikována do 6 měsíců věku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informace k očkování

Očkování povinné:
Zákon stanoví povinnost pro osoby, které jsou hlášené k trvalému pobytu na území České republiky a cizince, kterým je na území České republiky povolen dlouhodobý pobyt, podrobit se pravidelnému povinnému očkování v určitých intervalech. Tyto intervaly naleznete v očkovacím kalendáři, toto povinné očkování je hrazeno státem.

Informace k očkování:
Každé očkování znamená zvýšenou zátěž pro organizmus.
Očkujeme pouze zdravé děti.
Večer před očkováním změřte vaše dítě, zda nemá teplotu.

  Neočkujeme:

  • pokud jsou alergické projevy (pylová alergie, zhoršení atopického ekzému, kopřivka .......),
  • pokud je dítě v inkubační době ( pokud má např. sourozenec, nebo někdo v okolí infekční nemoc např. plané neštovice, spálu......).

 

  Po očkování:

  • je nutno setrvat 30 minut pod dohledem lékaře - v čekárně nebo poblíž ordinace,
  • zajistěte dítěti klid bez tělesné zátěže, neplánujte cestu mimo domov,
  • může být reakce do 48 hodin - zvýšená teplota, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu, tyto reakce se mohou běžně vyskytnout,
  • pokud dojde k závažnější reakci po očkování - teplota nad 38, neztišitelný pláč, alergická vyrážka, nahlaste tyto reakce lékaři.
     

Je nutno počítat s možnými výše zmíněnými celkovými a místními reakcemi, jako je únava, malátnost, zvýšená teplota, otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu. Nepodceňujte proto dodržování klidového režimu, bez fyzické aktivity i v následujících nejméně 3 dnech, v den očkování raději zůstaňte doma, zvláště se vyvarujte místům s větší koncentrací lidí, tj. větší pravděpodobností nějaké nákazy.

Kontakt

PediaMed Opava s.r.o. ordinace dětského lékaře
MUDr. Hana Chodurová

Nádražní okruh 5
746 01 Opava

telefon: 553 714 262

© 2019 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode